JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Habit 12-vjeçarja, e infektuar që prej muajit mars! Nuk është shëruar ende
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 27/10/2020 19:46

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Rasti i një 12-vjeçare e cila është infektuar me Covid-19 në muajin Mars, dhe nuk është shëruar ende është për të çuditur. Maggie Flannery, është shprehur se:

“Në fillim të karantinës, unë isha e sëmurë për pak kohë. Dhe pastaj u bëra më mirë për rreth pesë ditë dhe pastaj isha keq përsëri. Ishte shumë më keq, herën e dytë. Herën e dytë kisha shumë dhimbje gjoksi, më dukej sikur ishte e vështirë të merrja frymë. Kisha shumë dhimbje shpine dhe isha jashtëzakonisht e lodhur gjatë gjithë kohës”.

Vajza 12-vjeçare, është infektuar me “ Covidin e gjatë”. Të tillë konsiderohen ata pacientë me koronavirus që përjetojnë simptoma të virusit për javë ose muaj, pavarësisht se janë rikuperuar virologjikisht.

Ndërkohë, eksperti i sëmundjeve infektive i SHBA-së, Dr. Anthony Fauci tha se:

“Ata kanë lodhje, ethe dhe anomali të tilla si pamundësia për t’u përqendruar”

Studimet e fundit tregojnë që një pjesë e rëndësishme e pacientëve me Covid-19 vazhdojnë të përjetojnë një ose më shumë simptoma edhe muaj pas shërimit.

Burimi: nytimes | Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA