SONDAZHI/ Disa qytetarë dhe policë e mbajnë maskën poshtë hundës, 86% e votuesve: Gjobat janë të pakuptimta!

Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 21.10.2020, 01:40

Po mbushet gati një javë që nga hyrja në fuqi e Aktit Normativ i cili e bën të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambiente të hapura dhe në rrugë. Megjithatë vendimi i qeverisë shkaktoi debate të shumta ndërmjet ekspertëve dhe pakënaqësi te qytetarët. Kjo pasi mosmbajtja e maskës shoqërohet me gjobë 30 mijë lekë të vjetra, e cila rëndon edhe më tepër situatën ekonomike të shumë shqiptarëve të papunë. Por ajo çka është vënë re ka të bëjë me sjelljen e disa qytetarëve, përfshirë edhe policët, të cilët shpeshherë janë parë duke e mbajtur maskën poshtë hundës dhe mjekrës. Në këto kushte, natyrshëm shtrohet pyetja nëse ka kuptim gjobitja dhe ndëshkimi i qytetarëve.

Për këtë çështje JOQ Albania krijoi një sondazh.

Pyetja që shtrohej ishte:

Në një kohë kur pjesa dërrmuese e shqiptarëve, përfshirë edhe policët, e mbajnë maskën poshtë hundës apo mjekrës, a ka kuptim gjobitja?

86% e votusve u shprehën se kjo gjë është e pakuptimtë, ndërsa vetëm një pakicë e tyre prej 14% votuan se gjobitja ka kuptim. Gjithsesi debati vazhdon, po ashtu edhe aksioni policor për ndëshkimin e të pabindurve!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit