JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Gazetari ia “plas” në sy ministres: Keni monopolizuar shëndetësinë, paguajmë 120 euro te privati për testin Covid-19
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 24/09/2020 10:26

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një skandal, i cili tregon qartë qëllimin e qeverisë për ta pasuruar privatët, është ai i mbylljes së laboratorëve publikë të testeve COVID. Tashmë testi bëhet vetëm në laboratorë privatë. Lidhur me këtë gazetari Neritan Sejamini ia ka përplasur të vërtetën në sy Ministres së Financave, Anila Denajt, e cila nuk sqaroi pse qeveria ka zgjedhur të mbyllë laboratorin publik gjatë pikut të pandemisë.

E ftuar në emisionin Open, të Top Channel mbi ekonominë e vendit pas Covid-19, Denaj debatoi me Neritan Sejaminin mbi kthimin e shëndetësisë në monopol për privatin.

Pjesë nga debati:

Sejamini: Keni privatizuar të gjithë laboratorët. Të gjithë laburatorët i keni çuar te privati.

Denaj: Bëhet fjalë për outsorse, e njihni si koncept?

Sejamini: Ti po thua të privatizojmë publikun. Çfarë po thua? Keni firmosur një konçension për laboratorët Covid. Konçensioni e mban mbyllur laboratorin dhe në shkojmë te private e paguamë 120 euro për test.

Denaj: Konçensioni nuk është as i ministres dhe as i qeverisë. Kjo është për të bërë zhurmusin. Të mos e keqinformojmë publikun.

Sejamini: A mbahet i mbyllur laburatori?

Denaj: Se kam atë informacion unë.