JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Vladimir Putin: Rusia së shpejti do të regjistrojë vaksinën e dytë anti-Covid
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 23/09/2020 22:39

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Presidenti Vladimir Putin deklaroi se Rusia së shpejti do të regjistrojë vaksinën e dytë anti-COVID. Deklarata në fjalë u bë ditën e sotme, transmeton “Rospotrebnadzor”. Mësohet se regjistrimi i vaksinës së dytë do të bëhet deri më 15 tetor, ndërsa ai po ekspertohet tek mbi 40,000 njerëz. Sot, sistemi shëndetësor është i gatshëm për të luftuar në mënyrë efektive infeksionin koronavirus dhe epideminë sezonale të sëmundjeve të lidhura me gripin dhe ftohjen sezonale, tha Putin.

Gjatë pandemisë, ne kemi perceptuar vlerën e çdo jete njerëzore, vlerën e përpjekjes heroike të punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe natyrisht, rolin e madh që luan efikasiteti i sistemit të kujdesit shëndetësor për shoqërinë dhe vendin. Gjatë muajve të fundit , aftësitë e tij janë rritur ndjeshëm. Sistemi i kujdesit shëndetësor është tani i gatshëm për të luftuar në mënyrë efikase infeksionin e koronavirusit dhe valën sezonale të sëmundjeve të lidhura me të ftohtin, shtoi ai. Kujtojmë se Rusia në gusht lajmëroi daljen e vaksinës së parë, që sipas Putinit ishte shumë efektive dhe se mes të testuarve ishte dhe vajza e tij.

Burimi: dnaindia.com|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania