JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Tensionet në Mesdheun Lindor/ Merkel ndërhyn përsëri, komunikon me Erdogan
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 17/09/2020 1:58

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka komunikuar sërish me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, ku kanë diskutuar situatën në Mesdheun Lindor dhe tensionet e krijuara me Greqinë. Presidenti turk i ka thënë kancelares gjermane se vendet anëtare të BE-së duhet të jenë të drejta dhe të qëndrueshme në çështjen e Mesdheut Lindor. Ende nuk dihen detajet e tjera që janë diskutuar në këtë komunikim mes tyre, por duket se Turqia insiston në vendimin e saj për kërkimin e gazit në rajonin e Mesdheut e cila është kthyer në “mollë sherri” me qeverinë greke.

Gjermania po përpiqet të ndërmjetësojë në lidhje me zbutjen e tensioneve mes palëve. Zëdhënës nga Presidenca turke deklaruan se Erdogan i tha Merkel se mosmarrëveshja "mund të zgjidhet përmes negociatave, me kusht që të mbizotërojë një qasje konstruktive, bazuar në drejtësi".

Erdogan nënvizoi se do të vazhdojë të zbatojë një politikë vendimtare dhe aktive në lidhje me të drejtat e Turqisë. Ndërsa kjo e fundit thotë se BE po mbështet padrejtësisht Greqinë në një mosmarrëveshje detare që shtrihet me dekada, por që fitoi një rëndësi të shtuar me zbulimin e depozitave të mëdha të gazit natyror në vitet e fundit.

Burimi:aljazeera.com |Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania