JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

‘Jam gjithë ditën i pafajshëm!’/ Lleshi flet për Gjovalin Lokën: E kam gjetur në detyrë, e kaloi Vettingun
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 16/09/2020 0:37

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshi ka folur sërish në lidhje me efektivin e Policisë së Shtetit, Gjovalin Loka dhe të kaluarën e tij si ish-sigurims i shtetit. Ai tha se Loka nuk ka pasur rol aktiv në sigurimin e shtetit dhe nuk duhet të largohet nga posti.

Teksa u pyet se çfarë përgjegjësie mban për Gjovalin Lokën, ministri u përgjigj:

Atë e kam gjetur në detyrë. Ai e ka kaluar Vettingun. Ky rast është hetuar nga Komisioni i Vlerësimit. Unë jam gjithë ditën i pafajshëm.

Rikujtojmë se më 19 gusht, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit në Policinë e Shtetit, konfirmoi në detyrë Gjovalin Lokën dhe Artan Shkëmbin. Komisioni pohoi se Loka ka qenë pjesë e ish-sigurimit të shtetit, porse nuk kishte marrë asnjë vendim gjatë asaj kohe. Në gjashtë muajt e parë të vitit 1991, ai ka qenë operativ dhe kjo është pika e shumëpërfolur në lidhje me konfirmimin e tij në detyrën aktuale.