JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ekspertët: Franca mund të humbasë kontrollin e Covid-19, frikë nga një valë e dytë
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 05/08/2020 15:07

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Franca mund të humbasë kontrollin e shpërthimit të koronavirusit në çdo kohë, sipas organit më të lartë shkencor të vendit. Komiteti shkencor paralajmëroi se një valë e dytë ka shumë të ngjarë të godasë vendin, sipas një raporti të botuar nga Ministria e Shëndetësisë ditën e djeshme. Paralajmërimi erdhi ndërsa autoritetet po merren me rritjen e rasteve të reja, të cilat kanë arritur më shumë se 7.000 brenda javës së fundit, si dhe një rritje të numrit të personave që trajtohen në kujdes intensiv.

Në një deklaratë, komiteti shkencor për sëmundjen shkroi:

Franca e ka situatën nën kontroll, por është e pasigurt, pasi është rritur shkalla e përhapjes. E ardhmja afatshkurtër e pandemisë qëndron kryesisht në duart e popullatës. Ka shumë të ngjarë që ne do të pësojmë një valë të dytë epidemike këtë vjeshtë ose dimër.

Numri global i viktimave nga koronavirusi tani ka arritur në 700,000.

Burimi:Daily Mail|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania