JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Seria A/ Dybala zgjidhet lojtari më i mirë i sezonit 2019-20
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04/08/2020 23:10

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Paulo Dybala ka fituar titullin e futbollistit më të mirë të sezonit 2019-2020 të akorduar nga Seria A. Çmimi i portierit më të mirë iu dha Wojciech Szczesny (Juventus), mbrojtësi më i mirë i Stefan de Vrij (Inter), ndërsa Alejandro Gomez (Atalanta) është mbreti i mesfushorëve dhe Ciro Immobile (Lazio) ai i sulmuesve. Dejan Kulusevski triumfon tek të rinjtë. Fituesit do të marrin trofeun në fushë në fillim të sezonit të ardhshëm.

Renditja u hartua sipas anketave statistikore të Stats Perform (sistemi i patentuar në vitin 2010 me K-Sport), me ndihmën e përcjelljes së të dhënave të regjistruara nga Netco Sports. Për llogaritjen përfundimtare, u morën parasysh të gjitha ndeshjet e luajtura në Serie A, Kupa e Italisë dhe Superkupa e Italisë.

CEO i Ligës së Serisë A Luigi De Siervo deklaroi:

Sot ne njoftojmë çmimet për lojtarët më të mirë të sezonit 2019/2020. Matja e performancës bazohet në statistikat zyrtare të Ligës së Serisë A të cilat paraqesin kriterin vlerësues shkencor të më të mirëve të këtij sezoni, të cilin ne arritëm ta konkludojmë me vendosmëri të madhe për të kapërcyer vështirësitë e pafundme. Ishte një vit jo normal, me një fund të ngjeshur, por këta lojtarë arritën të demonstrojnë talentin e tyre në të gjitha ndeshjet e luajtura, duke ndriçuar garat tona me shfaqje të shkëlqyera. Falënderimet tona të përzemërta u shkojnë atyre dhe të gjithë atletëve të tjerë për profesionalizmin, përkushtimin dhe sakrificat e tyre.

Lojtarët më të mirë të sezonit:

Portieri më i mirë: Wojciech Szczesny (Juventus)

Mbrojtësi më i mirë: Stefan De Vrij (Inter Milano)

Mesfushori më i mirë: Alejandro Gomez (Atalanta)

Sulmuesi më i mirë: Ciro Immobile (Lazio)

Lojtari i ri më i mirë: Dejan Kulusevski (Parma)

MVP – Lojtari më i mirë: Paulo Dybala (Juventus)

Argjentinasi falënderoi Serinë A, shokët e tij të skuadrës, trajnerët e tij dhe sigurisht tifozët e tij të shumtë në rrjetet sociale, pas ndarjes së titullit MVP të sezonit.

Burimi: Sport Mediaset | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania