JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Tronditet Lazio, rrezikon pjesëmarrjen në Champions League
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 04/08/2020 19:45

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Juventusi, Interi, Atalanta dhe Lazio janë 4 ekipet që arritën të siguronin kualifikimin në Champions League këtë edicion të Serisë A.

Gjithsesi, nëse 3 të parat e kanë vendin e sigurt, e njëjta nuk mund të thuhet për Lazion. Kjo pasi vendi i katërt i renditjes në Serinë A, mund të mos vlejë kualifikimin direkt për në fazën e grupeve.

Duke qenë se nga sezoni i kaluar UEFA ndryshoi rregullat, duke vendosur që mes katër ligave të para më të forta, 4 ekipet e para të kualifikohen direkt, ajo anuloi rregullin se një shtet mund të përfaqësohet me 5 skuadra.

Një përfaqësim i tillë do të vinte nëse një ekip që është jashtë katërshes fiton Champions-in, apo fiton të drejtën e grupeve të Ligës së Kampioneve si kampione e Ligës së Europës.

Dhe ja tek Lazio frikësohet, duke qenë se për këto dy trofe janë ende në lojë Napoli dhe Roma. Të kaltrit janë në 1/ 8-at e Champions League dhe presin ndeshjen e kthimit me Barcelonën, ndërsa Roma në Ligën e Europës do të luajë me Sevijen, për 1/8-at me ndeshje teke.

Dhe rregullorja thotë kështu: Nëse Napoli fiton Champions-in, apo nëse Roma ia del të triumfojë në Ligën e Europës, Lazio e vendit të katërt do t’i hapë vend njërës prej të dyjave.

Prandaj, në kryeqytet, nga kjo javë do të nisin të bëjnë tifozllëk kundër Napolit dhe Romës, që të eliminohen sa më shpejt nga Europa, në mënyrë që kualifikimi i tyre në Champions, falë kampionatit të mos vihet në rrezik.