JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Greqia sërish e ashpër me Shqipërinë/ Rikthen karantinën për shtetasit që kalojnë doganën
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 04/08/2020 19:33

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shtimi i rasteve nga ana e të dy shteteve si Shqipëria ashtu edhe Greqia ka vënë në alarm autoritetet e shtetit fqinj. Në vendin tonë gjatë kësaj të marte u regjistruan 130 raste të reja teksa në të njejtat shifra alarmante vijon të jetë edhe Greqia. Në një konferencë emergjente të Ministrisë së Shëndetësisë, janë prezantuar masat e reje për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Zv.ministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias prezantoi për mediat masat e reja, ku pjesë e tyre është edhe Shqipëria. Nga dita e nesërme hyrjet doganore do të jenë me orar të kufizuar ndërsa çdo shtetas shqiptar që kalon në Greqi ka të detyruar një karantinë 7-ditore. Këto masa vijnë një ditë pasi një qytetar shqiptar me shtetësi greke ka hyrë përmes doganës në gjendje të rëndë shëndetësore i prekur me COVID, ku dhe u shtrua në spitalin e Janinës.

Nikos Hardalias tha:

Asnjë hyrje nga ora 07:00 e mëngjesit të së mërkurës 5 gusht dhe çdo ditë nga ora 11:00 – 07:00 të nesërmen duke kaluar nëpër Kakavia. Nga e Diela e ardhshme, 9 Gusht, kushdo që hyn në Greqi nga Shqipëria do t'i nënshtrohet një karantine shtatë-ditore.

Burimi: CNN Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania