JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Shpërthimi në portin e Libanit, raportohen 10 viktima
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 04/08/2020 19:20

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur pak minuta më parë në Bejrut të Libanit. Si pasojë, shumë njerëz janë lënduar dhe xhama të shtëpive janë copëtuar. Ndërkohë 10 trupa janë dërguar në spital pas një shpërthimi masiv në zonën e portit të Bejrutit, sipas mediave vendase. Sipas raportimeve, shpërthimi ndodhi pranë portit të Bejrutit, në një magazinë me fishekzjarre.

Isshtë e paqartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin, por agjensia shtetërore e lajmeve në Liban NNA dhe dy burime të sigurisë thanë që shpërthimi kishte ndodhur në zonën e portit, ku ka depo që strehojnë eksplozivë. Izraeli ka konfirmuar se nuk kishte asnjë lidhje me shpërthimin, pas spekulimeve se incidenti ishte shkaktuar nga një raketë për shkak të tensioneve ndërkufitare midis dy vendeve. Shpërthimi vjen në një kohë të trazirave të rëndësishme ekonomike dhe politike për Libanin, ku vendi po përballet me krizën më të rëndë financiare në dekada.

Burimi:The independent|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania