JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Organizoi dasmë në kundërshtim me Aktin Normativ, gjobitet me 1 mln lekë administratori i lokalit në Kurbin
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 04/08/2020 17:49

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ndërsa vendi po kalon një situatë të vështirë për shkak të koronavirusit, shumë aktivitete që përfshijnë grumbullimet e njerëzve, siç janë dasmat, janë pezulluar me qëllim parandalimin e përhapjes së infeksionit. Ditët e fundit të shumta kanë qenë rastet e thyerjes së Aktit Normativ, për moszhvillimin e dasmave, dhe disa administratorë lokalesh janë gjobitur. Së fundmi një administrator lokali dasmash në Fushë-Milot është gjobitur nga policia, pasi organizoi dasmë në kundërshtim me rregullat dhe kufizimet e përcaktuara nga qeveria. Policia ka bërë me dije se është gjobitur shtetasi me iniciale B.Gj. 44 vjeç, me shumën 1 milionë lekë.

Njoftimi i policisë:

Shërbimet e Komisariatit Kurbin, në vijim të kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, kanë evidentuar 1 restorant dasmash në Fushë Milot që ushtronte aktivitet duke organizuar dasma në kundërshtim me Aktin Normativ, duke mos respektuar kufizimin e përcaktuar nga Policia e Shtetit.Policia e Lezhës apelon për të gjithë administratorët e subjekteve që ushtrojnë aktivitet, të respektojnë me rigorozitet protokollet e sigurisë dhe masat kufizuese, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19.