JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Habit Sarri: Federata na ka vënë në vështirësi, kundër Romës me ekipin e të rinjve
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30/07/2020 1:57

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Maurizio Sarri pranon se ajo që u pa në ndeshjen me Cagliarin nuk ishte një Juventus brilant, veçanërisht nga pikëpamja fizike, dhe shpjegon se për të marrë më të mirën e ndeshjes në Champions League kundër Lyon, një vendim i bujshëm mund të vijë në ditën e fundit të Serie A:

Probleme fizike? Federata i krijoi ata për ne. Ne luajmë 5 ndeshje në 12 ditë. Le të shohim në cilat kushte do të jemi, por unë gjithashtu mund të vendos ekipin e moshava nën 23 vjeç kundër Romës për të rikuperuar gjendjen.

Megjithatë, Sarri nuk tha se shqetësohej për humbjen kundër kuqebluve dhe gjeti aspekte pozitive në paraqitjet e lojtarëve të tij:

Mund të shqetësohemi për golat e pësuar (40), por ndeshja kundër Cagliari në vetvete nuk është ashtu. Ne fituam titullin 68 orë më parë, për sa i përket motivimit ajo ishte një ndeshje atipike dhe duhet të merret për atë që është.Sigurisht që është e qartë se duhet të bëhemi një ekip më solid. Driblimi po del mirë si një mentalitet, por sigurisht që merr më shumë ritëm. Topi duhet të qarkullohet më shpejt. Në shtëpi ne gjithmonë gjetëm një mënyrë për të zhbllokuar rezultatin, ndërsa në transfertë ne luftonim kur nuk ishim duke qarkullonim me shpejtësi të plotë. Pastaj do t'na duhet më shumë shkëlqim fizik, që ndoshta nuk e kemi tani.

Trajneri toskan u përqëndrua më pas te Cristiano Ronaldo, në momentin e tij dhe në ndeshjen e tij, veçanërisht në lidhje me marrëveshjen me Gonzalo Higuain.

Cristiano është instiktiv, ai nuk mund të kodifikohet në lëvizjet e tij dhe kjo është gjithashtu forca e tij. Sulmuesi tjetër duhet të përshtatet me atë që bën ai. Disa herë ata e bënë atë mirë dhe në fakt sonte kemi qëlluar shumë herë në drejtim të portës kundërshtare. Por, në një ndeshje si kjo, nuk ka munguar ligësia për të përfunduar në një mënyrë më të mirë, të cilën ata e gjetën në vend. Nëse kërkohet shumë nga shokët? Unë mendoj se është e pashmangshme. Është një kusht psikologjik që përshtatet. Lojtari që të zgjidh situatat kërkohet me këmbëngulje. Edhe pse ndonjëherë nuk është zgjidhja më e mirë. Sidoqoftë, ai është shumë i motivuar, dje u ndje mirë dhe donte të luante. Kjo është arsyeja pse unë zgjodha ta dërgoja në fushë.

Pritja tani është e gjitha për kthimin e 1/8 të Champions League , por për zgjedhjet e formacionit është ende herët:

Sot kemi 9 lojtarë të dëmtuar, kështu që disa dyshime është e pashmangshme të mos i kem. Unë do t'i bëj të vijnë në grumbullim, të shohim më pas kush do të jetë atje në gjendje të jetë i gatshëm për tu aktivizuar.