JOQ Albania
Home

Europa gati për rinisjen e fluturimeve, disa shtete paralajmërojnë karantinë
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 24/05/2020 0:14

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Linjat ajrore në Europë duket se do ri-nisin punën, por udhëtimet nuk do të jenë si më parë, pasi qytetarët duhet të qëndrojnë 14 ditë të izoluar në shtetin ku arrijnë.

Këtë vendim fillimisht e ka marrë Mbretëria e Bashkuar, pavarësisht lehtësimit të masave. Gjithashtu edhe në Portugali e Spanjë frika e koronavirusit vijon ende.

Në një shpjegim për qytetarët Ministrja Britanike e Punëve të Brendshme ka deklaruar:

Tani që shpërthimin e virusit e kemi lënë pas, ne duhet të ndërmarrim hapa për t’u mbrojtur nga rastet e importuar. Ndërsa numri i rasteve në mbarë Mbretërinë e Bashkuara po bie, po rritet numri i udhëtarëve nga jashtë, kjo gjë mund të përbëjë rrezik të madh

Ndërkohë në Portugali qeveria ka raportuar dyndje pasagjerësh në aeroportet e Lisbonës.

Duket se masat e distancimit social janë nuk kanë ndaluar as francezët për të shkuar në det. Ndërsa në Spanjë qytetet e mëdha si Madridi dhe Barcelona mbeten ende të izoluara. Autoritetet shëndetësore spanjolle kanë bërë me dije se të hënën masat e distancimit do të hapen gradualisht dhe mbajtja e maskës do të jetë e detyruar.