JOQ Albania
Home

Cikloni i fuqishëm godet Indinë, shënohen të paktën 84 viktima
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 21/05/2020 22:08

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Cikloni Amphan që përfshiu Indinë Lindore, shkaktoi të paktën 84 viktima. Ishte cikloni më i fortë i regjistruar ndonjëherë në Gjirin e Bengalit, por ajo humbi pjesën më të madhe të fuqisë përpara se të bënte binte në tokë.

Prapëseprapë, Amfani shkaktoi dëme të mëdha. Era ka çrrënjosur pemët dhe shtëpitë e dëmtuara, linjat e energjisë dhe kabllot telefonike në pjesën më të madhe në Bengalin perëndimor. Përmbytja ishte gjithashtu një problem, pasi të dy stuhitë e mëdha përmbytën disa zona së bashku me një aeroport të madh.

72 njerëz u vranë vetëm në shtetin e Bengalit Perëndimor, dy vdekje të tjera u raportuan në Odisha. Shumica e vdekjeve në Indi ndodhën nga pemët që binin mbi njerëz ose shtëpitë që prisheshin nga era dhe uji. Stacionet televizive lokale treguan fotografi të aeroportit të Kolkata të përmbytur.

Një prej banorëve ka thënë për mediat vendase:

Kjo ishte më keq se pandemia e Koronavirusit.

Burimi: CBS NEWS| Përktheu dhe Përshtati: JOQ-Albania