JOQ Albania
Home

Francë/ Shkon në 4503 numri i viktimave nga koronavirusi, 471persona humbën jetën në 24 orët e fundit
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 02/04/2020 20:20

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Vijon të jetë i lartë bilanci i viktimave nga koronavirusi edhe në Francë.

Autoritetet franceze raportuan se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 471 persona, duke e çuar numrin total të viktimave në 4503.

Ditën e sotme u shënuan 34 vdekje më pak se dje. E mërkura ishte dita më vdekjeprurëse e koronavirusit në Francë, ku u shënuan 509 viktima në 24 orë.

Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë, Jerome Salomon, njoftoi se nga 6399 pacientë ndodhen në kujdes intensiv.

Jerome tha se mbi 26 mijë persona janë të shtruar në spital, ndërsa pjesa tjetër e të infektuarve ndodhen të izoluar nëpër shtëpitë e tyre.

Numri total i rasteve aktive me Covid-19 në Francë ka shkuar në 42,174.

Lajmi i mirë është se mbi 12 mijë persona janë shëruar plotësisht nga koronavirusi në shtetin francez.

Një tjetër lajm i mirë është edhe ulja e numrit të infektimeve të reja. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar pozitivisht 2116 persona, ndërkohë që dje u raportuan mbi 4 mijë raste të reja.

Salomon theksoi se sot janë kryer mbi 36 mijë teste.

Burimi: Le Figaro|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania