JOQ Albania
Home

U infektua me koronavirus, ndahet nga jeta ish-portieri legjendar i Atalantës
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 02/04/2020 18:49

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Italia shënoi sot një tjetër bilanc tragjik nga koronavirusi, ku humbën jetën 760 persona.

Midis viktimave të koronavirusit ishte edhe ish-portieri legjendar i Atalantës, Zaccaria Cometti.

Ai ndërroi jetë në moshën 83-vjeçare, në shtëpinë e tij në qytetin e vendlindjes, Romano di Lombardia.

Gjendja e tij shëndetësore ishte rënduar gjatë orëve të fundit, pasi ishte infektuar me koronavirusi.

Ai mbrojti portën e klubit të Atalantës nga viti 1957 deri në 1970, ku numëroi 204 paraqitje dhe arriti të fitonte Kupën e Italisë në vitin 1963.

Cometti luajti 177 në Serie A, 11 në Kupën e Italisë, 6 në Kupën Rappan, 4 në Kupën e Miqësoreve, 5 në Kupën Mitropa dhe 1 në Kupën e Kupave.

Karriera e tij si portier u përmbyll në vitin 1972. Më pas ai u rikthye si trajner në ekipet e të rinjve të Atalantës nga viti 1975 deri në vitin 1977.

Lajmi i trishtë për ndarjen nga jeta të ish-portierit Cometti u dha nga uebfaqja zyrtarja e Atalantës.

Burimi: La Repubblica|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania