JOQ Albania
Home

Britania e Madhe konfirmon 569 vdekje të tjera nga Koronavirusi
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 02/04/2020 15:48

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

569 vdekje të tjera nga koronavirusi janë deklaruar në Mbretërinë e Bashkuar, duke marrë numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 2921.

Rritja e bën sot ditën më të keqe deri më tani në krizë që po shkatërron Britaninë. Shtë dita e tretë me radhë që është regjistruar një e lartë e re një-ditore.

4244 persona të tjerë u diagnostikuan me infeksion në 24 orët e kaluara, duke e çuar gjithsej në 33.718 numrin e të prekurve.

Kjo ishte pak më pak se 4324 rastet e reja të diagnostikuara dje.

Statistikat e Departamentit të Shëndetësisë nënkuptojnë se numri i vdekjeve të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar pothuajse është katërfishuar në gjashtë ditë nga vetëm 759 të premten e kaluar, 27 mars.

NHS ka njoftuar më shumë viktima në katër ditë këtë javë (1693) sesa në çdo ditë tjetër të shpërthimit të kombinuar deri të dielën, 29 mars (1228).

Skocia pati rritjen më të madhe proporcionale në numrin e vdekjeve të konfirmuara sot, me totalin e vet më shumë sesa dyfishimi nga 60 në 126 gjatë natës.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania