101-vjeçari që i mbijetoi i Gripit Spanjoll dhe Luftës së Dytë Botërore, tani mund edhe Koronavirusin

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 27.03.2020, 16:25

Disa njerëz nuk mund të kenë kurrë një pushim; ky burrë 101-vjeçar nga qyteti bregdetar italian i Riminit, lindi në mes të Gripit Spanjoll të vitit 1918, u rrit mes dy Luftërave Botërore dhe tani, ai u bë personi më i vjetër që u shërua nga koronavirusi në Itali, siç raportohet nga media italiane.

Pacienti përmendet vetëm si Mr. P, u pranua në spitalin e Riminit shtatë ditë më parë pas testimit pozitiv për COVID-19. Z. P nuk është i huaj për pandemitë, ai lindi në 1919 ndërsa pandemia e gripit të vitit 1918 po tërhiqte qytetin e tij. Gripi Spanjoll do të merrte një numër të llogaritur prej 600,000 italianësh, por do ta kursente atë.

Njëqind vjet më vonë, ai do të gjendej në një spital, pasi ishte kthyer në vendin ku ai dikur e kishte filluar.

Pasi ai u shtrua në spital, stafi mjekësor ishte mjaft i pashpresë pasi koronavirusi godet njerëzit më të vjetër se 65 vjeç, megjithatë, sipas Gloria Lisi, Nënkryetare e Bashkisë së Riminit, pasi pacienti filloi të shërohej shpejt, ai u bë "historia për të cilën folën të gjithë" në spital.

Ajo tha:

Të gjithë panë shpresë për të ardhmen e të gjithëve në rimëkëmbjen e një personi më shumë se 100 vjeç. Z. P ja doli. Familja e tij e mori atë në shtëpi mbrëmjen e djeshme, për të na mësuar se edhe në 101 vjet, e ardhmja nuk është për t'u shkruar.

Mund të jetë e vështirë të kapesh për të shpresuar me lajme negative që fluturojnë drejt teje nga çdo drejtim, megjithatë, historia e Z. P është padyshim diçka për tu parë. Rasti i tij mund të jetë një gjë e rrallë mes shumë, por megjithatë, na kujton të mos i dorëzohemi kurrë dëshpërimit, pasi njerëzimi ka fuqinë t'ju befasojë, madje edhe në realitetin e zymtë dhe të frikshëm të një pandemie.

Burimi: Interesting Engineering | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit