JOQ Albania
Home

77-vjeçari del në rrugë të kapë Pokemona, gjobitet nga policia
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 25/03/2020 17:03

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një burrë spanjoll, 77 vjeç, është arrestuar në Madridit pasi kishte dalë për të "gjuajtur Pokémon" ndërsa vendi është në bllokim midis pandemisë koronavirus.

Lajmi i çuditshëm u shpërnda në Twitter nga Policia Bashkiake e Madridit.

Postimi i tyre:

Gjuetia Pokémon, dinosaurët ose e ndonjë krijese tjetër magjike është e NDALUAR gjatë Alarmit të Shteti. Mos sajoni justifikime dhe Qëndroni në Shtëpi. Përgjegjësi sociale.

Duke zgjedhur në një kohë të papërshtatshme momentin e tij për të dalë për të gjuajtur disa Pokémon Go, 77-vjeçari nuk është i vetmi që gjobitet për shkeljen e karantinës. Vetëm Policia Bashkiake e Madridit ka lëshuar 4850 ankesa dhe ka arrestuar 30 persona kur Spanja shpalli një gjendje të jashtëzakonshme më 14 mars deri të dielën, sipas TeleMadird. Të dielën, më 22 mars, u lëshuan 664 gjoba.

Gjobat e lëshuara për shkeljen e kufizimeve të vendosura për të parandaluar përhapjen e Covid-19 mund të shkojnë nga 600 deri në 30,000 euro.

Burimi: Lad Bible | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania