JOQ Albania
Home

Miliarderi britanik po përgatitet të bëjë gjestin madhështor për të ruajtur higjienën e qytetarëve
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 25/03/2020 16:15

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një fabrikë është duke u ndërtuar brenda 10 ditësh në mënyrë që të prodhojë një milion shishe dezinfektues duarsh në muaj pasi britanikët vazhdojnë të luftojnë përmes pandemisë koronavirus.

Ndërmarrja kimike britanike Ineos njoftoi se do të ndërtojë fabrikën në Middlesbrough dhe se dezinfektuesi i duarve i prodhuar në fabrikë do të shpërndahej në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë.

Deri më tani në Mbretërinë e Bashkuar ka pasur 335 vdekje nga koronavirusi dhe 6650 raste të konfirmuara.

Zyra e qeverisë zyrtare thotë që njerëzit duhet të provojnë të lajnë duart më shpesh dhe për periudha më të gjata kohore, si dhe të përdorin produkte të tilla si dezinfektues i duarve.

Ineos tha se produktet për spitalet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar do të jepen falas.

Kjo vjen pasi produktet e pastrimit të duarve në të gjithë vendin janë zbrazur nga raftet nga britanikë të goditur nga paniku.

Kompania tashmë prodhon një gamë të produkteve të kujdesit shëndetësor, duke përfshirë doreza plastike, pika të kripura PVC, shiringa, ventilatorë dhe tub mjekësor.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania