JOQ Albania
Home

Në Spanjë janë të bindur që mund ta shpëtojnë sezonin duke luajtur çdo 48 orë
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 20/03/2020 15:31

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Afati është caktuar për në 16 maj, data e fundit për të provuar dhe përfunduar sezonin në kohë.

Liga e Futbollit spanjoll po përgatitet për më të keqen, gjithnjë e më shumë të bindur se kriza do të zgjasë akoma disa javë para se të rifillojnë të luajnë. Nëse kampionati fillon përsëri në 16 maj, një datë e arsyeshme sepse Spanja do të ndiqte modelin e koronavirus në Kinë, dhe pastaj do të mbyllet më 30 qershor, do të luhen "4 ndeshje çdo 10 ditë". Këtë e zbuloi presidenti i La Liga, Javier Tebas, për Mundo Deportivo.

Siç shkruan gazeta katalanase, është e mundur që ndeshjet e Champions League të luhen të shtunën dhe ndeshjet e La Liga-s, për skuadrat e angazhuara në Kupat e Evropës të hënën. Sidoqoftë, një ditë, e cila gjithashtu garanton një interes të madh në tregjet strategjike si Azia. Me këtë kalendar, i cili do të luhej çdo 48 orë, java e fundit do të ishte e lirë për finalen e Europa League dhe Champions League, ndërsa fundi i La Liga do të zhvillohej në 30 qershor. Kalendari gjithashtu parashikon që të gjitha ndeshjet e dy raundeve të fundit të luhen në të njëjtën ditë.

Burimi: Sport Mediaset | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania