Izolimi nga Koronavirusi mbyll turizmin por pastron kanalet e Venecias

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 18.03.2020, 18:44

Ndërsa koronavirusi dominon në titujt kryesorë për momentin, është e rëndësishme të përpiqeni të gjeni diçka pozitive gjatë këtyre kohëve.

Edhe pse njerëzit janë më pak të entuziazmuar për shkak se duhet të qëndrojnë brenda, ndërsa pushimet anulohen dhe virusi vazhdon të përhapet, planeti duket se po përgjigjet për faktin se më pak njerëz janë në rrugë, dhe më pak ndotje po ndodhin në atmosferë.

Ne kemi parë tashmë efektet e dukshme që ka pak ndotjes mbi veriun e Italisë dhe Kinës këtë javë ndërsa vendet kanë qenë në izolim, dhe tani ne po shohim efektet pozitive që ajo ka në kanalet e Venecias, gjithashtu.

Aty ku vizitorët dhe vendasit zakonisht përshëndeten me ujëra mjaft të turbullta, siç mund ta shihni në figurën e mëposhtme, disa pjesë të kanaleve tani janë të kthjellta.

Kaveri on Twitter

Here's an unexpected side effect of the pandemic – the water's flowing through the canals of Venice is clear for the first time in forever. The fish are visible, the swans returned.

Videot dhe fotografitë e marra gjatë ditëve të kaluara tregojnë se peshqit janë rikthyer në ujërat e pastra të kanaleve, të cilat lidhen me Detin Adriatik.

Venice canals clear up as coronavirus pandemic shuts down tourism

The waters of Venice's famous canals have cleared for the first time in years amid a decline in pollution as the city locks down to stop the spread of coronavirus. Usually choked by pollution from diesel-powered commuter boats and water buses, Venice's canals are usually clouded and murky.

Një numër delfinësh madje janë vërejtur duke notuar në afërsi të një porti në Cagliari, të Sardenjës, dhe është vërtet spektakolare për tu parë.

Roberto Dupplicato on Twitter

✅ Acqua pulita a #Venezia con i pesci che si tornano a vedere ✅ Un cigno sul Naviglio a #Milano ✅ un delfino nel porto di #Cagliari Tornare a inquinare sarebbe un delitto: sfruttiamo questa scia per ripensare a come sviluppare la società in armonia con la natura https://t.co/dH0PLqm4Q1

Burimi: Indipendent | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit