JOQ Albania
Home

Jo vetëm Euro 2020! Copa America shtyhet për vitin tjetër
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 17/03/2020 16:30

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Copa America është turneu i fundit që do të shtyhet për në vitin 2021.

Më parë u vendos se Euro 2020 është shtyrë për një vit pasi autoritetet kërkojnë të ndalojnë përhapjen e koronavirusit.

Këtë verë Copa America ishte planifikuar të zhvillohej midis qershorit dhe korrikut, ashtu si Euro 2020.

Por tani konkurenca është e ngjeshur, dhe nuk ka shumë kohë për të përfunduar sezonin aktual.

Futbolli në Amerikën e Jugut tashmë ka ndaluar, me ligat e pezulluara për shkak të frikës nga virusi vdekjeprurës.

Copa Libertadores u ndal kohët e fundit me lojtarët të zemëruar sepse ndeshjet ishin ende duke shkuar përpara.

Ashtu si Conmebol, edhe Uefa ka vepruar me shpejtësi në ndalimin e kompeticioneve të tyre të klubeve, pasi të dy finalet e Champions League dhe Europa League janë shtyrë për një muaj.

Copa America 2020 ishte caktuar të ishte konkursi i parë që zhvillohej në më shumë se një vend për herë të parë që nga viti 1983, me Argjentinën dhe Kolumbinë të zgjedhura si vendet organizatore.

Burimi: The Sun | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania