Mbreslënëse!!! Dalin pamjet e para të planetit Mars

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.03.2020, 15:20

Një lajm emocionues nga hapësira, ku NASA ka publikuar një foto panoramike të pabesueshme me 1.8 miliard piksel të planetit Mars.

E gjitha kjo falë makinës Curiosity të modeluar nga agjensia, e cila ka shkrepur më shumë se 1000 foto me kualitet të lartë mbi peisazhin Marsian gjatë Ditës së Falenderimeve vitin e kaluar.

NASA's Curiosity Mars Rover Captures Its Highest-Resolution Panorama Yet

Këto imazhe u dërguan në Tokë ku skuadrat e ekspertëve i kanë mbledhur me kujdes ato për gjatë disa muajve për të krijuar pamje 360-gradë.

Credit: NASA Jet Propulsion Laboratory

Shkenctari i NASA dhe i Jet Propulsion Laboratory, gjithashtu krijuesi i Curiosity, i cili udhëhoqi misionin u shpreh:

Ndërkohë që shumë nga skuadra jonë po shijonin gjelin e detit, Curiosity prodhoi këtë kënaqësi për sytë. Kjo është hera e parë që gjatë misionit tonë ne i jemi dedikuar një prodhimi panoramik 360-gradë.

Burimi: LadBible | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit