JOQ Albania
Home

Mbreslënëse!!! Dalin pamjet e para të planetit Mars
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07/03/2020 15:20

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një lajm emocionues nga hapësira, ku NASA ka publikuar një foto panoramike të pabesueshme me 1.8 miliard piksel të planetit Mars.

E gjitha kjo falë makinës Curiosity të modeluar nga agjensia, e cila ka shkrepur më shumë se 1000 foto me kualitet të lartë mbi peisazhin Marsian gjatë Ditës së Falenderimeve vitin e kaluar.

NASA's Curiosity Mars Rover Captures Its Highest-Resolution Panorama Yet

Këto imazhe u dërguan në Tokë ku skuadrat e ekspertëve i kanë mbledhur me kujdes ato për gjatë disa muajve për të krijuar pamje 360-gradë.

Credit: NASA Jet Propulsion Laboratory

Shkenctari i NASA dhe i Jet Propulsion Laboratory, gjithashtu krijuesi i Curiosity, i cili udhëhoqi misionin u shpreh:

Ndërkohë që shumë nga skuadra jonë po shijonin gjelin e detit, Curiosity prodhoi këtë kënaqësi për sytë. Kjo është hera e parë që gjatë misionit tonë ne i jemi dedikuar një prodhimi panoramik 360-gradë.

Burimi: LadBible | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS