JOQ Albania
Home

Shqiptarja publikon videon nga Italia: Si është boshatisur qyteti nga frika e koronavirusit
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 27/02/2020 23:54

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ka shkuar në 17 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali, ndërsa numri i të infektuar ka arritur në 650.

Kjo situatë ka bërë që autoritetet italiane të shpallin gjendjen e emergjencës, ku qindra biznese, shkolla, institucione janë mbyllur, si dhe janë pezulluar edhe aktivitete të tjera, përfshirë këtu edhe disa ndeshje të Serie A.

Emigrantë të shumtë shqiptarë, që jetojnë e punojnë në Itali, kanë dërguar mesazhe në redaksinë e JOQ Albania, të shoqëruara me foto e video, që pasqyrojnë situatën dramatike me të cilën po përballet shteti fqinj, pas shpërthimit të virusit vdekjeprurës kinez.

Së fundmi, një emigrante shqiptare ka dërguar një video nga qyteti i Piacenza-s, në veri të Italisë.

Ajo ka filmuar rrugët e boshatisura të qytetit teksa udhëton me makinë, ku mund të shihen vetëm 2-3 persona pranë qendrës, ndërsa në rrugët e tjera nuk gjen këmbë njeriu.

Po ashtu, edhe makinat që qarkullojnë nuk janë më tepër se dy ose tre, përfshirë edhe një ambulancë.

Videoja është filmuar mbrëmjen e sotme në një qytet, i cili ka mbi 100 mijë banorë.

Mesazhi i plotë:

Prsh JOQ, kjo esht Piacenza ne ditet kur na ka friksuar Koronavirus. Ndryshe nga netet e tjera. Videon e kam filmuar mbremjen e sotme.