JOQ Albania
Home

Tëmeti, banorët e Laçit apel të fortë: Nuk duam rikonstruksion, të shembet pallati dhe më pas të ndërtohet
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 18/02/2020 18:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Banorët e Laçit vijojnë ende të mos ketë gjetur një zgjidhje përfundimtare nga tërmeti i fortë i 26 nëntorit. Pallati i disa banorëve në lagjen nr.4 është dëmtuar dhe për pasojë ata kanë frikë të rikthehen në banesat e tyre.

Bëhet me dije se pallati nr.108 është shpallur i pabanueshëm dhe bashkia e Kurbinit ka dhënë një vendim por banorët nuk janë aspak dakord. Për pallatin është kërkuar rikonstruksion, por banorët duan që të shembet në fillim e më pas të ndërtohet nga e para.

Ndërkohë, ata i kanë braktisur banesat e tyre.

Nëse në këtë pallat bëhet rikonstruksion, banorët bëjnë me dije se nuk do të rikthehen të jetojnë në të pasi nga momenti i tërmetit fëmijët janë traumatizuar.