Momenti i pabesueshëm, djali ndalon se dridhuri pas operacionit në kokë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.02.2020, 13:39

Një burrë, i cili vuante nga sëmundja e Parkinsonit, ka ndaluar së dridhuri më në fund. Gjithçka erdhi pasi ai iu nënshtrua një operacioni në tru, i cili i largoi përfundimisht dridhjen dhe po i mundëson një jetë normale.

Pioneering Brain Surgery Causes Parkinson's Disease Sufferer To Immediately Stop Shaking

Filipinezi Jose Alvarez u detyrua të largohej nga puna në momentin që mori vesh se vuante nga kjo sëmundje degjenerative, e cila e bëri të paaftë për të ecur dhe për të folur. Megjithatë, falë zhvillimeve tekonologjike dhe avancimeve të mjekësisë, ai arriti të bënte këtë ndërhyrje në kokë.

Credit: SWNS

Gjatë operacionit burri ishte tërësisht zgjuar dhe në përfundim të procedurës kirurgjikale, ai rezultoi i shëruar tërësisht. Në një video të shpërndarë në rrjet vihet re se teksa mjekët e operojnë, atij i dridhen duart, ndërsa në përfundim të operacionit Jose nuk ka më të dridhura.

Credit: SWNS

Tani djali po punon avash-avash, për të rifituar aftësitë e tij në të folur. Ai shprehet:

Mjekët më dhanë një mundësi të re për të jetuar. Tani mund të ndihem i lirë. Jam i aftë të qëndroj në këmbë, të eci, të bëj aktivietet e mia të përditshme, si të lahem vet, të vishem, të ha, të pi ujë”.

***

Burimi: LadBible| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit