JOQ Albania
Home

Momenti i pabesueshëm, djali ndalon se dridhuri pas operacionit në kokë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17/02/2020 13:39

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një burrë, i cili vuante nga sëmundja e Parkinsonit, ka ndaluar së dridhuri më në fund. Gjithçka erdhi pasi ai iu nënshtrua një operacioni në tru, i cili i largoi përfundimisht dridhjen dhe po i mundëson një jetë normale.

Pioneering Brain Surgery Causes Parkinson's Disease Sufferer To Immediately Stop Shaking

Filipinezi Jose Alvarez u detyrua të largohej nga puna në momentin që mori vesh se vuante nga kjo sëmundje degjenerative, e cila e bëri të paaftë për të ecur dhe për të folur. Megjithatë, falë zhvillimeve tekonologjike dhe avancimeve të mjekësisë, ai arriti të bënte këtë ndërhyrje në kokë.

Credit: SWNS

Gjatë operacionit burri ishte tërësisht zgjuar dhe në përfundim të procedurës kirurgjikale, ai rezultoi i shëruar tërësisht. Në një video të shpërndarë në rrjet vihet re se teksa mjekët e operojnë, atij i dridhen duart, ndërsa në përfundim të operacionit Jose nuk ka më të dridhura.

Credit: SWNS

Tani djali po punon avash-avash, për të rifituar aftësitë e tij në të folur. Ai shprehet:

Mjekët më dhanë një mundësi të re për të jetuar. Tani mund të ndihem i lirë. Jam i aftë të qëndroj në këmbë, të eci, të bëj aktivietet e mia të përditshme, si të lahem vet, të vishem, të ha, të pi ujë”.

***

Burimi: LadBible| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA