Profesoresha e filozofisë: Të ndalohen lindjet në botë, po shkatërrojnë planetin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.02.2020, 14:58

Mendimi i një profesoreshe filozofie është se mënyra e vetme për të shpëtuar planetin tonë është që të ndalohen lindjet. Sipas saj, qëllimi i kësaj gjëje është që “mbipopullimi të bjerë", ose "njerëzit të zhduken".

Patricia MacCormack, nga Universiteti Anglia Ruskin, Kembrixh, beson se lindjet janë "gjëja më e keqe që mund të bëhet" mbi kërcënimet që i vijnë Tokës nga , për shkak të mbipopullimit global.

Patricia MacCormack, of Anglia Ruskin University, Cambridge, believes giving birth is 'the worst thing you can do' to the carbon footprint because of the overpopulation strain on the planet.

Libri i saj i ri, “Manifesti Ahuman”, ka tronditur njerëzit në mbarë botën, sidomos Italinë.

Ajo pretendon se ka marrë kërcënime me vdekje.

She says critics of her work have used images of her dressed as a goth in an attempt to discredit her

Prof. MacCormack, nga Australia, tha:

Thjesht propozova që njerëzit të mos riprodhohen dhe kjo u përkthye automatikisht në akte dhune. Disa pretenduan se unë dua të vras fëmijë, gjë që është qesharake. Në një farë mënyre, unë jam duke propozuar një lloj kontrolli etnik të popullatës…”

As well as her ideas on climate, Prof. MacCormack is lauded by Anglia Ruskin for her expertise in feminism, queer theory, posthuman ethics, animal studies and horror films

***

Burimi: DailyMail| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit