Vajza vdes pasi përdori pilulën për dobësim, tronditëse ajo që gjetën brenda kokrrës “magjike”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.02.2020, 14:43

Një vajzë 21 vjeçe gjeti vdekjen pasi piu disa pilula dobësuese. Eloise Parry, angleze nga Shrewsbury, gjeti vdekjen në vitin 2015, por vetëm këtë javë janë zbuluar detaje nga përmbajtja e pilulës që i shkaktoi vdekjen.

Brenda saj u gjetën substanca kimike, të cilat janë përdorur në eksplozivët e Luftës së Parë Botërore. Kjo gjë u deklarua në gjykatë në vijim të procesit për zbardhjen e përgjegjësive mbi vdekjen e saj. Eloise ishte diagnostikuar nga bulimia dhe ishte bërë psikologjikisht e varur nga substanca kimike.

Bernard Rebelo, 32 vjeç nga Gosport, në Hampshire, po përballet me procesin gjyqësor, i akuzuar për vrasje me dashje, i akuzuar se ka blerë substancën, DNP, në një fabrikë kimike në Kinë. Më pas e kishte shitur te persona të ndryshëm nëpër botë, me synim dobësimin.

Substanca është një pluhur i verdhë, i cili shkakton mosfunksionim të shumë organeve, koma dhe arrest kardiak. Gjatë Luftës së Parë Botërore përdorej për prodhimin e municioneve.

Nga hetimet e kryera rezultoi se Rebelo e kishte blerë substancën në një fabrikë kimike në Kinë në vitin 2013 dhe e kishte shitur online për dobësim.

***

Burimi: IlMattino| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit