300 zogj u gjetën pa jetë, zbulohet misteri i ngordhjes masive të tyre

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.02.2020, 10:39

Rreth 300 zogj u gjetën të ngordhur në tokë, pasi kishin rënë nga qielli. Askush nuk kishte një përgjigje për atë që kishte ndodhur, deri pak kohë më parë.

Testi toksikologjik i bërë tek shpendët ka përfunduar sëfundmi, rreth dy muaj pasi tufa e gjallesave u gjet e ngordhur në një rrugë pranë Bodedern, në ëalesin Verior, në muajin Dhjetor. Menjëherë, pasi u zbuluan zogjtë, njerëzit nisën të kishin spekullime të shumta në lidhje me atë që mund t'u kishte ndodhur shpendëve. Tani, departamenti i Ushqimit dhe Punëve Rurale ka bërë publik rezultatet e ekzaminimit.

dead birds on road

Zogjtë e ngordhur u zbuluan nga Hannah Stevens, e cila pa tufën e kafshëve që qëndronin pa lëvizur në tokë, mëngjesin e asaj dite. Stevens tha se fillimisht i kishte parë zogjtë duke fluturuar dhe më pas ajo vetë shkoi për të ngrënë diçka.

Rreth një orë më vonë, kur u kthye në të njëjtën rrugë, u pa gjallesat të pajeta në rrugë, duke e lënë të tronditur dhe me pyetjen “ç'mund t'u ketë ndodhur?” në mendje. Ajo thotë se është një ngjarje shumë e çuditshme dhe se disa prej tyre ishin ende gjallë e po përpëliteshin në tokë.

Pas ngjarjes së rrallë, e cila u sinjalizua nga Stevens, hetuesit e ambientit dhe policia nisën të hetonin mbi rastin. Sëfundmi, zëdhënësit zyrtarë kanë bërë me dije se mbi shpenët janë bërë të gjitha testet virologjike dhe bakterologjike në lidhje me gripin e shpendëve, por nuk janë gjetur gjurmë të sëmundjeve infektive.

Flocks of Starlings In Southern Israel

Shkaku i vdekjes së tyre është ky, sipas një zyrtari, i cili u shpreh kështu:

Sipas analizave laboratorike, shkaku kryesor i kësaj traume është tronditja e thellë që shpendët kanë pësuar, të cilët kanë çuar në krijimin e një traume të madhe”.

Ekipi i krimit rural kishte thënë më parë se ky ishte shpjegimi më i mundshëm, duke dyshuar se se zogjtë mund të kishin ndërmarrë veprime evazive, me gjasë për të shmangur një grabitqar, duke bërë që disa prej tyre të përplaseshin në tokë nga hutimi.

***

Burimi: Unilad| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit