19-vjeçarja që ndihmoi nënat të lindnin gjatë luftës, 21 vite pas rrëfen përjetimet e saja

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.02.2020, 08:57

Nga Valmira Halimi

Derisa mortja kishte mbuluar gjithë vendin dhe hapeshin varre, ishte një vajzë e re që i jepte shpresë jetës në Kosovë, ajo që jepte lajme të mira. Ishte një mami që ndihmoi më shumë se 150 nëna të lindnin nëpër shtigjet e luftës, pa kushte elementare higjienike e mjekësore.

Është Magbule Brahimi nga Shtimja e cila si 19-vjeçare kishte asistuar për herë të parë në një lindje në kohën e luftës. Ndonëse sapo kishte përfunduar shkollën e mesme të infermierisë së përgjithshme, ajo në luftë ishte detyruar që të ushtronte profesionin e mamisë.

Në një rrëfim për lajmi.net, Magbulja tregon për emocionet që kishte pasur kur asistoi në lindjen e parë dhe përjetimet gjatë kohës së luftës, të cilat siç thotë ajo, do të mbesin përherë në kujtesën e saj. Ajo tregon se gjatë periudhës së luftës i kanë regjistruar 150 lindje. Pavarësisht kushteve të jashtëzakonshme që kanë punuar, vajza shprehet se kanë arritur që 148 fëmijë t’i sjellin në jetë gjatë periudhës së luftës.

Magbulja flet edhe për kushtet dhe mungesën e mjeteve elementare, si dhe momentet e vështira që kanë kaluar gjatë periudhës së luftës. Pavarësisht kushteve të jashtëzakonshme që kanë punuar, Magbulja shprehet se ardhja në jetë e fëmijëve i ka dhënë edhe më shumë vullnet për punën që e bënin.

Mamia kujton edhe ndjenjën që i japin fëmijët kur i sheh tani pas kaq vite.

Përveç asistimit në lindje, ajo thotë se momente të paharrueshme janë edhe shërimi i plagëve të fëmijëve e ushtarëve të plagosur. Por momenti më i rëndë mbetet kur babai i saj, i cili ishte ushtar i UÇK-së, kishte ardhur i plagosur në vendin ku ishte e vendosur ajo bashkë me stafin.

Magbulja thotë se edhe tash i ka ndodhur që të asistoj në një lindje e me kushte të jashtëzakonshme, pavarësisht se tash e 21 vjet nuk e ushtron profesionin e mamisë

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit