Britanikët i futen “gabit me kokë”, rriten ndjeshëm blerjet e rrobave të përdorura

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.02.2020, 14:02

Në Mbretërinë e Bashkuar, veshjet e dorës së dytë po blihen gjithnjë e më shumë. Në Shqipëri, këto njihen si “veshje të ‘Gabit'”.

Shitjet e këtyre veshjeve përmes eBay janë rritur me 15 përqind gjatë pesë viteve të fundit, sipas Forumit Ekonomik Botëror. Një nga shtatë dyqanet në Londër shet veshje të dorës së dytë.

Risultato immagini per second hand clothes

Shitjet në katër mijë dyqane në Mbretërinë e Bashkuar të këtyre veshjeve u rritën me 9 përqind në 2018. Shitja e veshjeve të përdorura shpesh rritet në kohë të pasigurisë ekonomike.

Organizata Oxfam pretendon se çdo vit ruhet një sasi veshjesh, pesha e së cilës është e barabartë me peshën e Kullës Eifel. Sidoqoftë, 11 milion copë veshje hidhen çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërkohë, sasia e ujit të konsumuar për të prodhuar një T-shirt ose xhinse është e njëjtë me atë të konsumit të një personi për 13 vjet. Mbretëria e Bashkuar është eksportuesi më i madh i veshjeve të dorës së dytë.

Risultato immagini per second hand clothes

Veshjet të kësaj kategorie prej 541 milion dollarësh u eksportuan nga ky vend në vitin 2018 në Gana, Poloni dhe Pakistan, sipas Forumit Ekonomik Botëror.

***

Burimi: WEF/FAcebook| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit