JOQ Albania
Home

Vdes 8-vjeçarja që ishte 80 vjeçe
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15/02/2020 14:08

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një vajzë ka ndërruar jetë në moshën 8-vjeçare në Ukrainë. E vogla vuante nga një sëmundje shumë e rrallë gjenetike, e cila prek vetëm 160 persona në të gjithë botën.

Anna's (pictured aged three) biological age was nearer to 80 but she only weight 17lbs when she died last month

Mosha biologjike e vogëlushes Anna Sakidon ishte rreth 80 vjeçe. Të paktën këtë kanë konfirmuar mjekët që janë kujdesur për 8-vjeçaren, e cila është përballur me shumë probleme shëndetësore.

She died from multiple failure of her inner organs linked to her premature ageing condition, said reports in Ukraine. Pictured is Anna aged three

Vajza arriti të mbushte 8 vjeçe muajin e shkuar, ndërsa peshonte 7 kilogramë e gjysmë. Sipas raporteve të mjekëve në Ukrainë, shkak i vdekjes së vajzës u bë mosfunksionimi dhe plakja e shumë organeve të brendshme, pasi Anna vuante nga plakja e parakohshme.

At the age of three (pictured) she was happy to hug and kiss her teddy bear but didn't like kissing people

Mes pikëllimit, nëna e saj, Ivanna, tha se ishte gati të sakrifikonte gjithçka për të parë të shëndetshme dhe të lumtur të bijën.

Timofey Nagorny, kreu i Fondacionit të Vullnetarëve të Ukrainës, i cili u mor me trajtimin e sëmundjes së vajzës, ka thënë:

Ëndrra e saj e vetme ishte të mësonte një ditë që diagnoza e mjekëve për të ishte e gabuar”.

Duke konfirmuar vdekjen e Annës, mjekja tha se vajza është trajtuar prej lindjes në spitalin rajonal të fëmijëve “Volyn”.

Ajo shtoi:

Në janar Anna mbushi 8 vjeçe. Për fëmijët që vuajnë nga diagnoza e progerias, një vit është i barabartë me 10 vite jetë. Pra, mosha e saj ishte rreth 70-80 vjeçe. Vogëlushja vuante nga plakja e parakohshme e organeve trupore. Kockat e saj rriteshin ngadalë, ndërkohë që organet plakeshin shpejt. Këta pacientë vdesin nga paraliza zakonisht. Anna pësoi disa paraliza dhe parainfrakte. Të gjitha këto ndikuan në lëvizjen e këmbëve dhe duarve të saj”.

***

Burimi: DailyMail| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA