I publikuan videon tepër intime, jep dorëhëqjen kandidati për kryetar bashkie

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.02.2020, 14:46

Benjamin Griveaux, kandidati i la “Republique En Marche” për postin e kryetarit të bashkisë së Parisit dhe një prej njerëzve më besnikë të presidentit francez, Emmanuel Macron, është tërhequr nga gara në zgjedhjet lokale të marsit, pas shpërndarjes së një filmimi të tij me sfond seksual.

Më konkretisht, bëhet fjalë për një video që vetë kandidati për kryetar bashkie i ka dërguar një femre në WhatsApp. Në të, francezi vihet re duke u masturbuar.

Në një deklaratë të shkurtër, Griveaux, ish-zëdhënës i qeverisë denoncoi ato që i quajti si “sulme të pakuptimta”.

Ai tha gjatë deklaratës:

Sulme të ulëta, unë tërhiqem. Ky vendim më kushton, por përparësitë e mia janë shumë të qarta. Para së gjithash vijnë familja ime, ju e kuptoni këtë”.

Ndërkohë, ngjarja ka shkaktuar indinjatë në mesin e klasës politike të vendit. Pati një valë reagimesh pas publikimit të videos, të cilat ishin në masë të madhe mbështetëse për Griveaux.

Parigi, immagini porno sui social: Benjamin Griveaux, candidato di En Marche, si ritira dalla corsa a sindaco

“Makinë e përbaltjes”, “e neveritshme” dhe “një klimë shqetësuese kjo që është krijuar”, ishin disa prej komenteve që denonconin metodën e padenjë të përdorur për të rrëzuar Griveaux, e flisnin deri edhe për “kërcënim të demokracisë”.

Edhe vetë kryetarja aktuale e bashkisë së Parisit, Anne Hidalgo, e cila është favorite për një mandate tjetër, bëri thirrje që të respektohet “jeta private dhe dinjiteti i njeriut”. Shpërndarjen e videos e mori përsipër artisti rus Petr Pavlensky, i cili protestoi në një mënyrë ekstreme në vitin 2013 kundër Vladimir Putinit përpara Kremlinit.

Sipas gazetës Liberation, Pavlensky i ka telefonuar drejtuesve te gazetës dhe ka pranuar se e ka marrë videon nga një burim anonim, që thotë se kishte një marrëdhënie me Griveaux.

***

Burimi: Repubblica| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit