JOQ Albania
Home

Miliarderi 91-vjeçar, jep 18 milion dollarë dhuratë për Wuhan-in
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12/02/2020 13:49

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Personi më i pasur i Hong Kongut ka dhuruar gati 18 milion dollarë për të ndihmuar qytetin kinez Wuhan të luftojë koronavirusin vdekjeprurës.

Fondacioni i biznesmenit 91-vjeçar Li Ka Shing dhuroi 17.87 milion dollarë në qytetin e Wuhan, dhe paratë do të shpërndahen përmes Kryqit të Kuq të Kinës. Për më tepër, fondacioni siguroi fonde për blerjen e pajisjeve mjekësore për profesionistë të kujdesit shëndetësor në Hong Kong dhe Wuhan.

Pasuria e Li Ka Shing vlerësohet të jetë rreth 28.3 miliardë dollarë.

Risultato immagini per li ka shing

***

Burimi: NYT|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania