JOQ Albania
Home

80 vite histori, “Tom & Jerry” vijojnë të bëjnë fëmijët të lumtur
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11/02/2020 13:54

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kur përmenden Tom dhe Jerry, sigurisht që ekziston një nostalgji për çdokënd për kohën e fëmijërisë, e jo vetëm. Kjo pasi dhe të rriturit ndodh të molepsen me këtë produkt ikonik të botës së Carton-it.

Chuck-Jones era Tom holding Jerry

Këtë javë ata festojnë ditëlindjen e 80-të. Ky çift i dashur u krijua nga William Hanna dhe Joseph Barber më 10 shkurt 1940.

Three posters for early Tom and Jerrys - Fraidy cat, Little Quacker and Little Runaway

Tom dhe Jerry na kanë mësuar shumë për jetën: dashurinë, xhelozinë, armiqësinë, miqësinë, e shumë të tjera. Janë gjithsej 164 episode me to si personazhe.

Gene Kelly with Tom and Jerry

Në të gjithë kohën e tyre, ata kanë fituar shtatë çmime Academy për animacion. E me kalimin e kohës, janë bërë vizatimorët më të vlerësuar të kohës, duke kapërcyer Looney Tunes.

Still from WB Kids show for Tom and Jerry

***

Burimi: BBC|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania