“Hitleri në Ferr” bëhet pjesë e përhershme e Muzeut Kombëtar në Gjermani

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.02.2020, 13:19

Muzeu i historisë gjermane në Berlin ka prezantuar në ekspozitën e përhershme pikturën “Kaini” ose “Hitleri në Ferr” të George Grosz, i cili emigroi në 1933 dhe u konsiderua i çoroditur nga nazistët, raportoi dpa.

Elementi kryesor është personazhi i ulur, një kombinim i diktatorit nazist dhe personazhit biblik Kain, vrasësi i parë në historinë njerëzore sipas Biblës. “Vetë Grosz shpesh e përshkroi atë si Hitleri në një mjedis infernal,” tha kuratori Markus Hilgert.

Nazi dictator Adolf Hitler

Drejtori i muzeut Raphael Gross u shpreh se piktura që muzeu kishte blerë nga familja e Grosz tregon “dimensionet katastrofike të vrasjeve dhe shkatërrimit në Gjermani nga perspektiva e artistëve në mërgim”.

Drejtoresha e Kulturës në Berlin, Monica Grutters tha se puna e Grosz shpreh “tmerrin për mizoritë e kryera nga nazistët”. Ajo shtoi se blerja e veprës është një shenjë e kompensimit për krimet që nuk mund të rikuperohen kurrë.

Piktura tani është pjesë e një ekspozite të përhershme muze mbi regjimin nazist dhe Luftën e Dytë Botërore.

The painting of Adolf Hitler depicted as the Biblical figure of Cain went on display today

***

Burimi: DailyMail|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit