JOQ Albania
Home

Denoncimi i gruas: Në burgun e Reçit janë dhunuar të dënuarit, Avokati i Popullit dhe ministria nuk përgjigjen
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 14/01/2020 12:33

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një denoncim ka mbërritur pak më parë në redaksinë e JOQ Albania, ku një qytetare shprehet se në burgun e Recit në Shkodër po ushtrohet dhunë ndaj të dënuarve.

Ajo thotë se ka bashkëshortin dhe kushëririn atje, të cilët i kanë kërkuar të kontaktonte me Avokatin e Popullit, për t'ja bërë me dije ngjarjen.

Sipas saj, tre të burgosurit janë dhunuar paraditen e sotme, pas një konflikti që kishte ndodhur mes tyre dhe gardianëve.

Ata janë dërguar në izolim, ku mendohet se do të mbahen 3 muaj aty, ndërkohë që të dënuarit e tjerë kanë paralajmëruar se do të protestojnë, duke u futur në grevë urie.

Bashkëshortja e të dënuarit shprehet se ka kontaktuar Avokatin e Popullit dhe ministrinë përkatëse, por nuk i është përgjigjur askush.

Mesazhi i plotë:

Persh joq! Ne burgun e recit kan rrahur te burgosur ne oren 8 te mgjesit dhe i kan izoluar jam bashkeshortja e nje te burgosuri aty ju lutem me ndihmoni. Nuk na pergjigjet as avokati popullit. Me mori ne tel me kabin kusheriri qe te kontaktoja me avokat populli a dike po sdi cte bej, nuk po me pergjigjet askush. Ka kan ndodhur konflikt mes gardianeve dhe te burgosurve dhe kan rrahur tre veta dhe jan ne izolim dhe tani duan te bejm grev urie te tjeret, me aq sa me informuan. Avokati i popullit nuk pergjigjet, ministria jo. Nese nuk zgjidhet shpejt ata do i mbajn 3 muaj ne izolim dhe me than qe do bejn greve. Ju lutem me ndihmoni se kam dhe kushuririn dhe burrin brenda."