JOQ Albania
Home

Një nga make up artistet më të famshme në botë: Kam qenë mashkull, e thash më në fund
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14/01/2020 10:18

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Nikkie de Jager është një nga make up artistet dhe vajzat që kanë një numër tepër të madh ndjekësish në YouTube, falë punës së saj të veçantë. Sëfundmi, ajo ka bërë një video jo për të treguar trendet e fundit të tualetit, por për të folur për veten e saj.

Vajza ka marrë guximin të tregojë se është transgjinore. Ajo ka thënë se nëna e ka lindur mashkull dhe më pas kuptoi se ky nuk ishte identiteti i saj i vërtetë, ndaj vendosi të kthehej në një femër. I gjithë zbulimi është bërë pas kërcënimeve të ndryshme që kishte marrë, ku persona të shumtë i thonin se do t'i nxirrnin sekretin dhe i bënin shantazh.

NikkieTutorials YouTuber

25-vjeçarja nga Wageningen, Holandë, ka hehdur në YouTube make up tutorials që prej vitit 2008. Gjatë këtyre 12 viteve ajo arriti të krijonte një audiencë të madhe, me mbi 12.4 milionë subscribes.

Pas kërcënimeve se ata që kishin dijeni mbi transformimin e saj do t'u tregonin mediave dhe gazetarëve, Nikkie e ndjeu se do të ishte shumë më e lehtë nëse këtë gjë ia tregonte vetë fansave. Dhe si përfundim, ndjekësit e saj e mbështetën pa kushte te renë, sikurse bënë edhe mjaft influencers të njohur.

Risultati immagini per NikkieTutorials

Të hënën, më 13 janar, ajo publikoi një video 17 minutëshe të quajtur “I’m Coming Out”, ku tregonte gjithë procedurën që kishte kaluar dhe mënyrën se si e kishte kuptuar që në fëmijëri se ndodhej në trupin e gabuar.

Risultati immagini per NikkieTutorials

Ajo shprehet:

Sot jam këtu për të ndarë diçka që gjithmonë kam dashur ta ndaj me ju një ditë, por që nën rrethana të caktuara, nuk kam mundur. Ndaj sot që ndihem e fuqishme, po ju tregoj diçka. është koha që të jemi tërësisht të lirë dhe të vërtetë. Kur isha më e re, linda në trupin e gabuar. Kjo do të thotë se jam transgjinore. Unë jam NikkieTutorials, pra unë jam Nikkie. Unë jam... unë. Nuk kemi nevojë për barriera. Por nëse është e nevojshme të bëj një përcaktim, po, unë bëj pjesë tek transgjinorët. Por në fund të ditës, unë jam unë...”

Vajza duket se ndihet e liruara pas këtij rrëfimi që ka bërë më në fund dhe pas mbështetjes që ka gjetur tek të gjithë.

***

Burimi: Unilad |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania