JOQ Albania
Home

Shkencëtarët ndërtojnë fytyrën 1000 vjeçare të luftëtares vikinge
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03/11/2019 12:56

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shkencëtarët kanë arritur të rikrijojnë fytyrën e një luftëtareje vikinge, e cila ka jetuar mbi 1 mijë vite më parë. Fytyra e gruas është rikrijuar bazuar në skeletin e gjetur në një varrezë vikingësh në Solør, Norvegji. Tashmë ajo ruhet në Muzeun e Historisë dhe Kulturës në Oslo.

Sipas arkeologes Ella Al-Shamahi, fillimisht ata arritën të identifikonin gjininë e skeletit si fëmër. Më tej u zbulua edhe se bëhej fjalë për një skelet femre.

Megjithatë, tani shkencëtarët britanikë kanë arritur të “sjellin në jetë” luftëtaren femër, duke përdorur teknologjinë e njohjes së fytyrës. Ajo u gjet e varrosur me armë lufte, përfshirë shigjeta, një shpatë, një shtizë dhe një sëpatë.

Gruaja ka një çarje në pjesën e kafkës, e cila dyshohet se ka sjellë edhe vdekjen e luftëtares vikinge.

***

Burim: DailyMail |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania