JOQ Albania
Home

Fitoi Rekord Guiness, ky është burri me dhëmbin më të gjatë në botë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01/11/2019 9:27

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një burri i është akorduar një Rekord Guinness për heqjen e dhëmbit më të gjatë njerëzor. Mijo Vodopija, nga Kroacia, kishte një dhëmb që shkonte gjysmë milimetri më i gjatë se dhëmbi i mbajtësit të rekordeve të mëparshme nga India.

Dhëmbi i Mijo Vodopija u zgjat aq shumë sa shkoi deri në 3.7 cm duke i shkaktuar dhimbje të forta dhe ënjtje në gojë.

Ai e hoqi nga dentisti Dr Max Lukas në një klinikë në Mainz, Gjermani, në Shtator, pasi u ankua për dhimbje të forta. Dhëmbi i tij u përshkrua si “i pabesueshëm” nga dentisti pasi një rreze X zbuloi gjatësinë e tij tronditëse.

Dr Lukas tha:

Pacienti paraqitet me ënjtje në gojë. Dhëmbi dukej me të vërtetë i gjatë në rreze X, ishte i pabesueshëm”.