Sytë e merimangës frymëzojnë një lloj të ri kamerash

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 29.10.2019, 16:58

Ndërsa robotët dhe pajisjet e tjera vazhdojnë të përhapin jetën tonë të përditshme, ata gjithnjë e më shumë duhet të shohin në 3D – por siç dëshmohet nga niveli në iPhone tuaj, kamerat me sens të thellë kanë akoma punë. Një qasje e re e frymëzuar nga mënyra se si disa merimangat e kuptojnë distancën prej gjahut të tyre mund të ndryshojnë shumë gjëra.

Merimangat duke kërcyer nuk kanë vend në kokat e tyre të vockla, me flokë, për projektorë të strukturuar ndriçimi dhe gjithçka tjetër. Megjithatë, ata duhet të shohin se ku po shkojnë dhe çfarë po kapin në mënyrë që të jenë grabitqarë të efektshëm. Si e bëjnë ata? Siç ndodh zakonisht me artropodët, në një mënyrë super të çuditshme por interesante.

Në vend që të keni sy të shumëfishtë duke kapur një imazh paksa të ndryshëm dhe të merrni shenja stereo nga kjo, siç bëjmë ne, secila nga sytë e merimangës është në vetvete një sistem me sens thellësi. Çdo sy është me shumë shtresa, me retina transparente që shohin imazhin me sasi të ndryshme të mjegullimit në varësi të distancës. Dallimet e ndryshme nga sytë dhe shtresat e ndryshme krahasohen në sistemin nervor të merimangës dhe prodhojnë një matje të saktë në distancë – duke përdorur tepër pak në mënyrën e "hardware".

Studiuesit në Harvard kanë krijuar një sistem lentesh të teknologjisë së lartë që përdor një qasje të ngjashme, duke prodhuar aftësinë për të kuptuar thellësinë pa elemente tradicionale optike.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit