Trashëgimtarja miliardere lëshon Everybody & Everyone.

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 28.10.2019, 16:58

Familja e Veronica Chou ka bërë pasurine e saj nëpërmjet biznesit të modës së shpejtë përmes investimeve në kompani si Michael Kors dhe Tommy Hilfiger. Por tani, trashëgimtare në një pasuri të vlerësuar prej 2.1 miliardë dollarë po hedh në treg kompaninë e saj, Everybody & Everyone, për të vërtetuar se industria e modës mund të jetë edhe e qëndrueshme për mjedisin dhe fitimprurëse.

Industria e tekstileve kryesisht përdor burime jo të rinovueshme – me porosinë prej 98 milion ton në vit. Kjo përfshin vajin për të bërë fibra sintetike, plehra për të rritur pambuk, dhe kimikate toksike për të lyer, trajtuar dhe prodhuar tekstilet e përdorura për të bërë rroba. Gjurmët e gazit të serrës nga prodhimi i tekstileve ishin afërsisht 1.2 miliardë ton ekuivalent CO2 në 2015 – më shumë se të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe dërgesat detare të kombinuara (dhe shumë prej atyre dërgesave detare dhe fluturimeve ndërkombëtare po transportonin rroba). Niveli i katastrofave që mund t'i atribuohen industrisë së veshjeve shtrihet edhe në ndotje. Rreth 20% e ndotjes së ujit industrial në nivel global mund të gjurmohen në ngjyrosjen dhe trajtimin e tekstileve – dhe mikroplastikat nga poliesteri, akriliku dhe najloni po ndotin oqeanet e botës.

"Ishte gjashtë vjet më parë kur fillova të mësoja për qëndrueshmërinë dhe pesë vjet më parë që thashë se më duhej të kisha një markë të qëndrueshme," thotë Chou. Që nga ajo zbulesë Chou hyri në botën e prodhimit të qëndrueshëm. Përmes investimeve në makineri të familjes së saj, ajo ka punuar me kompani si Modern Meadow, e cila përdor bio-inxhinierinë për të bërë produkte lëkure në një laborator. Chou gjithashtu ka udhëhequr investime në Thousand Fell, një prodhues që do të nisë së shpejti këpucë plotësisht të riciklueshme; Dirty Labs, e cila po zhvillon produkte më të qëndrueshme për pastrim lavanderi; dhe Inxhinieri e Karbonit, e cila është duke zhvilluar një teknologji të drejtpërdrejtë të kapjes së ajrit për dioksidin e karbonit.Everybody & Everyone zbatojn mësimet që Chou ka mësuar në lidhje me qëndrueshmërinë në një markë të re të modës, për të cilën ajo shpreson se mund të shërbejë si një model.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit