Anija kozmike eksperimentale ulet në tokë pas një rekordi prej 780 ditësh në orbitë.

Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 28.10.2019, 16:52

X-37B, një automjet provë i operuar nga Forcat Ajrore të Sh.B.A-së, është kthyer nga orbita dhe zbarkoi me sukses në Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s në Florida, mbi dy vjet pasi filloi fillimisht në misionin e tij të fundit brenda një rakete SpaceX.

Automjeti Test Orbital X-37B, siç dihet zyrtarisht, ishte në misionin e tij të pestë. E gjithë pikëpamja e X-37B është se misioni i tij është kryesisht klandestin, kështu që ne me gjasë nuk do t'i dimë të dhënat e plota të asaj që ka arritur deri në ndeshjet e saj orbitale. Por ne e dimë që ajo po demonstron teknologji për përdorimin e USAF, dhe posaçërisht për t'i ndihmuar ata të zhvillojnë një "platformë të besueshme, të ripërdorshme, pa pilot të hapësirës".

X-37B do të kalojë ca kohë në tokë pas fluturimit të saj rekord 780-ditor, dhe pastaj do të nisë përsëri diku në vitin 2020 nga Stacioni i Forcave Ajrore Cape Canaallel.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit