JOQ Albania
Home

Më në fund do të njihemi me SUV elektrike.
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 25/10/2019 17:09

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Prodhuesi automobilistik tha të enjten se do të debutojë SUV elektrike më 17 nëntor përpara LA Auto Show. Nuk dihet shumë për SUV-in elektrik që po del në treg në vitin 2020, pavarësisht se e nxorrën teaserin e rastësishëm te imazhit. Një faqe e re në internet u lançua kohët e fundit, e cila jep disa detaje, domethënë që Ford po synon një gamë të vlerësuar nga EPA të paktën 300 milje. Ajo që ne dimë është se e ardhmja e Fordit është e lidhur me suksesin e kësaj zhvendosjeje në elektrifikim. SUV i frymëzuar nga Mustang mund të mos jetë gurthemeli i kësaj strategjie, por do të jetë një pjesë kritike.

Ford ka mbështetur historikisht teknologjinë hibride. Në vitin 2016, kryetari i Fordit Bill tha në një ngjarje të Fortune se ai shikonte hibridet e plug-in si një teknologji tranzicioni. Shumë gjera kanë ndryshuar. Hibridet janë akoma pjesë e miksit. Por në 18 muajt e fundit, Ford ka vënë më shumë theks në zhvillimin dhe prodhimin e automjeteve të gjithë-elektrike.  

Në vitin 2018, kompania tha se do të investojë 11 miliard dollarë për të shtuar 16 automjete të gjithë-elektrike brenda portofolit të saj global të 40 automjeteve të elektrizuar deri në vitin 2022.Ford paraqiti në shtator në Frankfurt Motor Show një gamë të automjeteve hibride, si pjesë e planit të saj për të arritur shitjet e 1 milion automjeteve të elektrizuar në Evropë deri në fund të vitit 2022.