JOQ Albania
Home

Futbollisti shqiptar shkëlqen si golashënuesi më i mirë, shpallet “Qytetar Nderi” në Maltë
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 21/10/2019 15:48

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Erjon Beu është një 28-vjeçar nga Durrësi i cili së fundi ka bërë krenarë të gjithë shqiptarët për arritjen e tij. Futbollisti durrsak ose siç e njohin në Maltë ku ai jeton prej 10 vitesh si EB7 është nderuar së fundmi duke marrë titullin "Qytetar Nderi" nga kryetari i komunës në Maltë, për arritjen e numrit të 100 golave në skuadrën ku ai luan. 28-vjeçari nga Durrësi ka përjetuar emocione të veçanta këtë të shtunë, teksa mori lëvdatat nga federata malteze, nga klubi i tij, si dhe çmimin "Qytetar Nderi" nga kryetari i komunës. Beu aktivizohet prej 8 vitesh në skuadrën malteze, Lija Athletic, duke arritur edhe numrin e 100 golave të shënuar për të.

Një shoku i tij shkruan për redaksinë e JOQ ALBANIA se miku i tij është vlerësuar shumë në Maltë, por në Shqipëri asnjë nuk ka reaguar për këtë sukses të tij. Ai shprehet se Erion Beu është futbollisti i parë i huaj që shënon një numër të tillë golash dhe futbollisti me më shumë gola i ekipit ku luan.

Ai shkruan: 

Pershendetje JOQ! Doja te ndaja me ju nje lajm per nje shokun tim Erjon Beu i cili ne fundjave mori cmimin qytetar nderi nga kryetari i komunes te skuadres qe luan ne malte per arritjen e numrit 100 gola me skuadren ku luan duke u bere futbollisti i pare i huaj qe shenon nje numer te tille golash dhe futbollisti me me shume gola i ekipit ku luan. Por medjat ne shqiperie nuk e publikojne dicka kaq te bukur per djem qe na nderojne neper bote. Faleminderit!"

 

Ndërkohë skuadra ku ai luan ka njoftuar në Facebook:

Heroi i Klubit të Futbollit Lija, Erjon Beu, mori një çmim prestigjoz nga Këshilli Lokal Ħal Lija, këtë mëngjes në sallën David Formosa në klub.

Erjon Beu u pajis me një certifikatë shumë të rrallë dhe prestigjioze të njohjes nga kryetari i fshatit, Z. Anthony Dalli në emër të Këshillit Lokal, për arritjen e tij të 100 golave (tani 101), të gjitha të shënuara me Lija Athletic F.C. Ai ishte gjithashtu rezultati më i mirë i Divizionit të Parë sezonin e kaluar (2018-2019) .

Presidenti i klubit, Dr. Peter Fenech prezantoi gjithashtu një memorandum të paharrueshëm për të shënuar këtë ditë me letra të kuqe për Beu. Edhe vetë Presidenti edhe kryetari i bashkisë kishin vetëm fjalë lavdërimi ndaj Erjon Beu, i cili nderoi fshatin tonë me shumë kujdes, krenari, vendosmëri, pasion dhe besnikëri!

Erjoni ishte jashtëzakonisht i lumtur dhe i nderuar që mori një çmim kaq të denjë. Ai falënderoi të pjestarët e klubit, trajnerët e tij dhe shokët e tij të ekipit për përkrahjen e tyre ndër vite dhe Këshillit Lokal Lija për shprehjen e vlerësimit ndaj përpjekjeve të tij.

Ceremonia e plotë së shpejti do të jetë në dispozicion në internet. Qëndroni në pritje!