JOQ Albania
Home

Profesori i nderuar e pranon publikisht: E kam tradhtuar gruan, më kapën tre…
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20/10/2019 13:02

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Edmond Tupja është një ndër profesorët më të respektuar në Shqipëri. Ai shpesh flet për tema, të cilët mjaft shqiptarë i kanë ende tabu. Me një jetë të trazuar mes problemesh, vështirësisht por edhe arritjesh, ai vijon të përbëjë interes për mjaft persona, edhe pse në moshë të thyer.

I ftuar në Ora News, profesori është pyetur nëse e ka tradhtuar bashkëshorten e tij. Pa drojë, ai ka pranuar se po, e ka tradhtuar, si dhe ka shpjeguar konceptin e tij për tradhtinë.

Sipas Tupes, tradhtia është një fjalë e madhe dhe e rëndë, ndaj ai nuk e quan të tillë një lajthitje fizike apo shpirtërore, momentale. Për profesorin kjo është thjeshtë një shmangie.

Me sinqeritet, i pyetur nga Dajana Shabani, ai shprehet:

Fatkeqësisht ose fatkeqmirësisht e kam tradhtuar, por s'kisha ç'të bëja. Më kapën tre shtojzovalle, tre vajza të bukura dhe më përdhunuan. Më pëlqen çokollata e zezë. Nuk jam racist. Nuk e di kush shkrin i pari, çokollata apo unë. Tradhti është fjalë shumë e rëndë. Unë nuk do ta quaja tradhti, por një shmangie. Tradhtia e vërtetë është kur ti e braktis një herë e përgjithmonë. Nëse dikush ka një lajthitje, qoftë fizike, qoftë shpirtërore me dikë, momentale, është shmangie. Një shoqja e një shoqes time, franceze, thoshte “Kur unë shoh tim shoq (ishte e martuar), që i vjen vërdallë ai një femre, nuk e prish gjakun. Se e di që do kthehet prapë. Por kur shof një femër që i vjen vërdallë tim shoqi, atëherë unë bëhem bishë”.”