JOQ Albania
Home

“Presidenti Macron u thotë shqiptarëve të vërtetën: Shumica e vendeve të BE ishin kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë”
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 20/10/2019 10:39

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Vetëm dy ditë më parë Shqipëria mori sërish një "JO" për hapjen e negociatave lidhur me integrimin në BE.

Ndërsa kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dha dorëhqejen pas lajmit të ‘keq’, këtu tek ne vazhdojnë t’ia hedhin fajin presidentit francez Emannuel Macron.

Ndërkohë, ish-kryeministri Sali Berisha ka shpërndarë në llogarinë e tij në Facebook një deklaratë të Presidentit Macron sipas të cilit, nuk kishte një shumicë për hapjen e negociatave me Shqipërisë, përkundër qëndrimit ndaj Maqedonisë.

Në deklaratën e cituar nga Berisha, Macron thotë se ndarja e Maqedonisë me Shqipërinë do të ishte një “gabim i tmerrshëm për Ballkanin”.

Më tej Berisha thotë se Macron hedh poshtë ‘mashtrimin e Ramës dhe Cakajt.

Postimi i plotë:

Presidenti Macron u thote shqiptareve te verteten:

“Shumica e vendeve te BE ishin kunder hapjes se negociatave me Shqiperine”

Kete deklaron boterisht Presidenti i Emanuel Macron. Ai hedh poshte mashtrimin e kreut te meduzes Edvin Kristaq Mafia dhe velines se tij Sugar Cakajt!

Euronews jep deklaraten me ze, figure dhe tëitter te presidentit Macron!

Ketu me poshte keni videon e deklarates te Presidentit te Frances, Macron ne Euroneës. Ndiqeni ate. sb

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë te gjere që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë. Nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Ballkanin” tha Macron.

Presidenti Macron u thote shqiptareve te verteten:“Shumica e vendeve te BE ishin kunder hapjes se negociatave me Shqiperine”Kete deklaron boterisht Presidenti i Emanuel Macron. Ai hedh poshte mashtrimin e kreut te meduzes Edvin Kristaq Mafia dhe velines se tij Sugar Cakajt!Euronews jep deklaraten me ze, figure dhe twitter te presidentit Macron!Ketu me poshte keni videon e deklarates te Presidentit te Frances, Macron ne Euronews. Ndiqeni ate. sb“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë te gjere që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë. Nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Ballkanin” tha Macron.

Publiée par Sali Berisha sur Dimanche 20 octobre 2019