JOQ Albania
Home

Artikulli i të përditshmes gjermane: Manipulimi i ndeshjeve nga Skënderbeu, “shkatërroi” futbollin shqiptar
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 18/10/2019 19:28

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Revista gjermane “Spiegel”, ka rikthyer edhe një herë në vëmendje çështjen e klubit të Skënderbeut, i dënuar me 10 vite përjashtim nga kompeticionet evropiane.

Në artikullin e të përditshmes gjermane, tregohet se si ndihen tifozët korçarë tashmë që ekipi i tyre nuk do t’i përfaqësojë më në arenën ndërkombëtare.

Një nga tifozët shprehet:

 Ata donin të bënin një shembull, dhe zgjodhën Skënderbeun duke qenë se Shqipëria është vend i vogël. I gjithë qyteti ishte i shokuar kur morën vesh lajmin për dënimin 10-vjeçar.”

Klubi i Skënderbeut akuzohet për manipulimin 53 ndeshjeve, një shifër shumë  e lartë, e pa dëgjuar ndonjëherë në futbollin evropian.

Për tifozët e “Ujqërve të Dëborës” dënimi me 10 vite që dha UEFA ishte i ekzagjeruar.

Tifozi vijon:

 Nuk dua të them që nuk ka pasur manipulime. Sigurisht që ka, por dënimi është absurd. Unë e di se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, drejtuesi i klubit do të largohet, për shkak se ai dëshiron që t’ia vlejë për investimet e tij.”

Ndërkohë që tifozi i intervistuar nga gazeta gjermane, thotë se në Korçë futbolli është kthyer në një mënyrë jetese.

Ai shton:

Ne të gjithë jetojmë këtu për futbollin. Ka një traditë të veçantë , në Durrës dhe Tiranë mund të shikoje TV italian, por kjo nuk ndodh te ne, pasi këtu ishte vetëm futbolli.”

Burimi: Spiegel Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania